Skip to content

228 Crescent AveGibbstown, NJ 08027

Built 1963

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 13, 2022

Property Information

Block181
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
29%
Improvement Value:$107,800
71%
Total Assessment$151,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,209+5.5%
2024$4,935+6.4%
2023$4,637-1.4%
2022$4,705-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,780DeedBook 6713, Page 111Recorded7/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1963