Skip to content

259 Swedesboro AveGibbstown, NJ 08027

Built 1963

Last Sale Price
$182,900
Last Sale Date
Dec 12, 2014

Property Information

Block183
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM45

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,009
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,900
21%
Improvement Value:$155,900
79%
Total Assessment$196,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,776+5.6%
2024$6,420+1.0%
2023$6,357-1.4%
2022$6,445-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$182,900

From:

To:

Sq Ft2,009DeedBook 5269, Page 137Recorded12/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1963