Skip to content

174 Swedesboro AveGibbstown, NJ 08027

Built 1966

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Apr 14, 2003

Property Information

Block187
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM46

Building Details

Building Class17
Description2SST1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,300
22%
Improvement Value:$153,900
78%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,755+5.5%
2024$6,400+1.0%
2023$6,337-1.4%
2022$6,426-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 3580, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1966