Skip to content

242 Carson AveGibbstown, NJ 08027

Built 1963

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block238
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,713
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
20%
Improvement Value:$146,100
80%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,287+5.6%
2024$5,956+1.0%
2023$5,898-1.4%
2022$5,980-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,713DeedBook 6210, Page 11Recorded12/18/2019

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 4270, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1963