Skip to content

144 Carson AveGibbstown, NJ 08027

Built 1962

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Feb 26, 2009

Property Information

Block240
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,228
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
18%
Improvement Value:$163,300
82%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+5.5%
2024$6,517+1.0%
2023$6,454-1.4%
2022$6,543-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 4634, Page 192

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3644, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1962