Skip to content

414 Swedesboro RdGibbstown, NJ 08027

Built 1957

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block243
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
17%
Improvement Value:$157,400
83%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,507+5.5%
2024$6,165+1.0%
2023$6,105-1.4%
2022$6,190-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957