Skip to content

153 Centre StGibbstown, NJ 08027

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 13, 2025

Property Information

Block58
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,546
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
17%
Improvement Value:$185,700
83%
Total Assessment$223,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,702+5.5%
2024$7,297+1.4%
2023$7,193-1.4%
2022$7,293-0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,546DeedBook 7224, Page 302Recorded8/22/2025

Property Sale

Sale
$241,000

From:

To:

Sq Ft2,610DeedBook 5224, Page 300Recorded8/21/2014

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4202, Page 342

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 3149, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 2000