Skip to content

623 W Broad StGibbstown, NJ 08027

Built 1964

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 16, 2017

Property Information

Block45
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description1SM2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
15%
Improvement Value:$147,500
85%
Total Assessment$173,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,963+5.5%
2024$5,650+1.0%
2023$5,594-1.4%
2022$5,672-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 5720, Page 28Recorded8/28/2017

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 3166, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1964