Skip to content

378 Railroad StGibbstown, NJ 08027

Built 1958

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block75
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
15%
Improvement Value:$168,800
85%
Total Assessment$198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,824+5.5%
2024$6,465+22.5%
2023$5,278-1.4%
2022$5,351-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900
Sq Ft1,584DeedBook 6649, Page 23Recorded3/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 1958