Skip to content

30 Pine StGibbstown, NJ 08027

Built 1928

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 9, 2007

Property Information

Block75
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,300
27%
Improvement Value:$75,700
73%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,581+5.6%
2024$3,392+1.0%
2023$3,359-1.4%
2022$3,406-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4466, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1928