Skip to content

38 Pine StGibbstown, NJ 08027

Built 1929

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Apr 13, 2015

Property Information

Block75
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage994
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,300
23%
Improvement Value:$95,900
77%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,276+5.5%
2024$4,051+1.0%
2023$4,012-1.4%
2022$4,068-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft994DeedBook 5308, Page 27Recorded4/15/2015

Property Built

Built

Year Built: 1929