Skip to content

23 N Poplar StGibbstown, NJ 08027

Built 1929

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Oct 3, 2018

Property Information

Block76
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,500
19%
Improvement Value:$107,100
81%
Total Assessment$132,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,565+5.5%
2024$4,325+1.0%
2023$4,283-1.4%
2022$4,343-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 5967, Page 272Recorded10/18/2018

Property Sale

Sale
$125,400
DeedBook 3681, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1929