Skip to content

54 N Poplar StGibbstown, NJ 08027

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 5, 2025

Property Information

Block77
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,300
18%
Improvement Value:$110,500
82%
Total Assessment$134,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,641+5.5%
2024$4,397+1.0%
2023$4,354-1.4%
2022$4,415-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,684DeedBook 7130, Page 84Recorded2/10/2025

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1671, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1930