Skip to content

371 Memorial AveGibbstown, NJ 08027

Built 1957

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block86
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
23%
Improvement Value:$108,100
77%
Total Assessment$140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,834+5.5%
2024$4,580+6.9%
2023$4,285-1.5%
2022$4,348-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,552DeedBook 6433, Page 267Recorded3/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1957