Skip to content

324 W Broad StGibbstown, NJ 08027

Built 1910

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Nov 3, 2017

Property Information

Block86
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
16%
Improvement Value:$123,200
84%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,030+5.5%
2024$4,766+1.0%
2023$4,719-1.4%
2022$4,785-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 5771, Page 330Recorded11/16/2017

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,340DeedBook 5315, Page 94Recorded5/6/2015

Property Sale

Sale
$39,000

From:

To:

Sq Ft1,340DeedBook 5270, Page 283Recorded12/24/2014

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 3509, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1910