Skip to content

59 S School StGibbstown, NJ 08027

Built 1967

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 17, 2024

Property Information

Block86
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
22%
Improvement Value:$190,600
78%
Total Assessment$243,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,750+5.5%
2024$7,343+1.0%
2023$7,271-1.4%
2022$7,372-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,520DeedBook 6963, Page 87Recorded1/29/2024

Property Sale

Sale
$166,000
Sq Ft1,520DeedBook 6783, Page 169Recorded12/2/2022

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4974, Page 157

Property Sale

SaleMulti
$135,900
DeedBook 2874, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1967