Skip to content

37 S Forrest StGibbstown, NJ 08027

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block92
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SM1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,100
17%
Improvement Value:$157,200
83%
Total Assessment$189,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,518+5.6%
2024$6,175+1.0%
2023$6,114-1.4%
2022$6,200+15.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,904DeedBook 6186, Page 159Recorded10/30/2019

Property Sale

Sale
$97,500

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 6085, Page 243Recorded5/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1962