Skip to content

1486 Memorial AveGibbstown, NJ 08027

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2021

Property Information

Block236
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SM1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
17%
Improvement Value:$178,000
83%
Total Assessment$213,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,344+5.5%
2024$6,958+1.0%
2023$6,890+7.3%
2022$6,422-0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$146,076

From:

To:

Sq Ft1,984DeedBook 5768, Page 270Recorded11/13/2017

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 3358, Page 103

Property Sale

Sale
$136,700
DeedBook 2697, Page 77

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 1713, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1963