Skip to content

21 W Vine StGibbstown, NJ 08027

Built 1972

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Apr 15, 2015

Property Information

Block95
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
18%
Improvement Value:$120,800
82%
Total Assessment$147,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,072+5.6%
2024$4,805+1.0%
2023$4,758-1.4%
2022$4,824-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 5308, Page 305Recorded4/17/2015

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4125, Page 91

Property Sale

Sale
$135,800
DeedBook 4051, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1972