Skip to content

104 Centre StGibbstown, NJ 08027

Built 1976

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 8, 2017

Property Information

Block67
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SAB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
21%
Improvement Value:$131,900
79%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,729+5.5%
2024$5,428+1.0%
2023$5,375-1.4%
2022$5,450-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 5686, Page 237Recorded7/11/2017

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5024, Page 222

Property Sale

Sale
$206,500
DeedBook 4077, Page 155

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 2220, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1976