Skip to content

46 W Vine StGibbstown, NJ 08027

Built 1960

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
May 3, 2023

Property Information

Block97
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,038
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
31%
Improvement Value:$71,500
69%
Total Assessment$103,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,570+5.5%
2024$3,383+1.0%
2023$3,350-1.4%
2022$3,396-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000
Sq Ft1,038DeedBook 6853, Page 111Recorded5/15/2023

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 3346, Page 228

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 2625, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1960