Skip to content

35 W Broad StGibbstown, NJ 08027

Built 1987

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 17, 2011

Property Information

Block97
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageTM24

Building Details

Building Class17
Description2SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
17%
Improvement Value:$123,500
83%
Total Assessment$148,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,106+5.5%
2024$4,838+1.0%
2023$4,790-1.4%
2022$4,857-0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4876, Page 178

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 3224, Page 67

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 1715, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1987