Skip to content

17 E Broad StGibbstown, NJ 08027

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2024

Property Information

Block98
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SM2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
20%
Improvement Value:$100,700
80%
Total Assessment$125,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,321+5.5%
2024$4,094+1.0%
2023$4,054-1.4%
2022$4,110-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$131,300
DeedBook 4093, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1920