Skip to content

425 Cook AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1955

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 18, 2007

Property Information

Block108
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
37%
Improvement Value:$34,700
63%
Total Assessment$55,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,429+0.1%
2024$2,427+3.9%
2023$2,336+0.6%
2022$2,322+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4408, Page 139

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3161, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1955