Skip to content

422 Thomson AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1978

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 30, 2009

Property Information

Block108
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,123
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
14%
Improvement Value:$98,300
86%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,029+0.1%
2024$5,025+3.9%
2023$4,837+0.6%
2022$4,807+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4680, Page 17

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 4394, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1978