Skip to content

1626 Swedesboro AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
Jun 19, 2019

Property Information

Block111
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,400
15%
Improvement Value:$82,700
85%
Total Assessment$97,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,272+0.1%
2024$4,269+3.9%
2023$4,109+0.6%
2022$4,084+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$84,900
Sq Ft1,384DeedBook 6136, Page 27Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4276, Page 203

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 3096, Page 246

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 2948, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1920