Skip to content

1622 Swedesboro AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 5, 2023

Property Information

Block111
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,400
16%
Improvement Value:$75,700
84%
Total Assessment$90,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,964+0.1%
2024$3,961+3.9%
2023$3,813+0.6%
2022$3,790+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,384DeedBook 6857, Page 304Recorded5/24/2023

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 2436, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1920