Skip to content

547 Billings AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1906

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 3, 2024

Property Information

Block15
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,355
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
22%
Improvement Value:$102,500
78%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,619+0.1%
2024$5,614+3.9%
2023$5,404+0.6%
2022$5,371+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,355DeedBook 7027, Page 41Recorded6/27/2024

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,355DeedBook 7002, Page 47Recorded5/2/2024

Property Sale

Sale
$91,000

From:

To:

Sq Ft1,355DeedBook 5953, Page 11Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 4168, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1906