Skip to content

1505 Swedesboro AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block113
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
13%
Improvement Value:$108,800
87%
Total Assessment$124,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,474+0.1%
2024$5,469+3.9%
2023$5,265+24.4%
2022$4,231+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$13,000

From:

To:

DeedBook 6036, Page 110Recorded2/19/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1930