Skip to content

1503 Delaware StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block114
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,049
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,600
10%
Improvement Value:$125,800
90%
Total Assessment$140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,178+0.1%
2024$6,172+3.9%
2023$5,942+0.6%
2022$5,905+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920