Skip to content

226 W Broad StPaulsboro, NJ 08066

Built 1930

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block99
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
Description2SBV2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,262
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,800
8%
Improvement Value:$158,500
92%
Total Assessment$172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,581+0.1%
2024$7,574+3.9%
2023$7,292+0.6%
2022$7,247+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930