Skip to content

436 Morton AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1947

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block117
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SS3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
21%
Improvement Value:$81,500
79%
Total Assessment$103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,532+0.1%
2024$4,528+3.9%
2023$4,359+0.6%
2022$4,332+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1947