Skip to content

1738 Swedesboro AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1938

Owner
---
Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block118
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,700
17%
Improvement Value:$78,200
83%
Total Assessment$93,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,132+0.1%
2024$4,128+16.1%
2023$3,555+0.6%
2022$3,533+3.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,296DeedBook 7245, Page 319Recorded10/1/2025

Property Sale

Sale
$167,000
Sq Ft1,190DeedBook 6604, Page 299Recorded1/3/2022

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4563, Page 56

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 3532, Page 97

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 2804, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1938