Skip to content

1722 Swedesboro AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1938

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 6, 2022

Property Information

Block118
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,700
15%
Improvement Value:$89,000
85%
Total Assessment$104,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,607+0.1%
2024$4,603+3.9%
2023$4,431+0.6%
2022$4,404+3.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
Sq Ft1,368DeedBook 6775, Page 85Recorded11/16/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 5241, Page 241Recorded10/8/2014

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2970, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1938