Skip to content

424 Summit AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1961

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block118
Lot38
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
25%
Improvement Value:$64,500
75%
Total Assessment$86,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,784+0.1%
2024$3,781+3.9%
2023$3,640+0.6%
2022$3,617+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961