Skip to content

224 Vanneman BlvdPaulsboro, NJ 08066

Built 1952

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block107
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,017
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
24%
Improvement Value:$69,300
76%
Total Assessment$91,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,013+0.1%
2024$4,009+3.9%
2023$3,860+0.6%
2022$3,836+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,017DeedBook 6020, Page 86Recorded1/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 1952