Skip to content

1211 Heddon AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 24, 2004

Property Information

Block120
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,700
20%
Improvement Value:$78,800
80%
Total Assessment$98,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,334+0.1%
2024$4,330+3.9%
2023$4,169+0.6%
2022$4,143+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960