Skip to content

1603 S Delaware StPaulsboro, NJ 08066

Built 1938

Last Sale Date
Oct 6, 2010

Property Information

Block128
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SS3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,100
16%
Improvement Value:$98,300
84%
Total Assessment$116,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,122+0.1%
2024$5,117+7.3%
2023$4,769+0.6%
2022$4,740+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4815, Page 332

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3735, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1938