Skip to content

333 Thomson AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1930

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Jan 30, 1997

Property Information

Block98
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,545
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
16%
Improvement Value:$91,800
84%
Total Assessment$109,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,800+0.1%
2024$4,796+3.9%
2023$4,617+0.6%
2022$4,589+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2732, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1930