Skip to content

115 5th StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Feb 21, 2020

Property Information

Block14
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2SBV1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,498
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,600
23%
Improvement Value:$92,500
77%
Total Assessment$120,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,284+0.1%
2024$5,280+3.9%
2023$5,083+0.6%
2022$5,051+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000
Sq Ft1,498DeedBook 6254, Page 109Recorded3/10/2020

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 3507, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1920