Skip to content

61 Roosevelt StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 13, 2023

Property Information

Block39
Lot34
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,100
12%
Improvement Value:$96,000
88%
Total Assessment$109,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,800+0.1%
2024$4,796+31.6%
2023$3,644+0.6%
2022$3,621+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,360DeedBook 6837, Page 158Recorded4/11/2023

Property Sale

Sale
$86,500
Sq Ft1,360DeedBook 6741, Page 230Recorded9/7/2022

Property Sale

Sale
$22,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 5339, Page 175Recorded7/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920