Skip to content

569 Billings AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block15
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
23%
Improvement Value:$97,900
77%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,579+0.1%
2024$5,574+3.9%
2023$5,366+0.6%
2022$5,333+5.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3757, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1920