Skip to content

261 Greenwich AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1972

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Jul 22, 1994

Property Information

Block20
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description1SAL2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
24%
Improvement Value:$89,100
76%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,192+0.1%
2024$5,187+3.9%
2023$4,994+0.6%
2022$4,963+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 2445, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1972