Skip to content

536 Billings AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Apr 27, 1995

Property Information

Block23
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,278
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
26%
Improvement Value:$82,600
74%
Total Assessment$111,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,906+0.1%
2024$4,902+3.9%
2023$4,719+0.6%
2022$4,690+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 2529, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1920