Skip to content

558 Billings AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 3, 2022

Property Information

Block23
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,719
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
20%
Improvement Value:$115,700
80%
Total Assessment$144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,362+0.1%
2024$6,357+3.9%
2023$6,119+0.6%
2022$6,082+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,719DeedBook 6772, Page 249Recorded11/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920