Skip to content

200 Greenwich AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1950

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 20, 2022

Property Information

Block27
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
28%
Improvement Value:$75,700
72%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,602+0.1%
2024$4,598+3.9%
2023$4,427+0.6%
2022$4,399+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,260DeedBook 6723, Page 237Recorded8/2/2022

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 4916, Page 310

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3795, Page 51

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3034, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1950