Skip to content

241 Nassau AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1950

Last Sale Price
$158,500
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block27
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
27%
Improvement Value:$78,800
73%
Total Assessment$107,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,739+0.1%
2024$4,734+3.9%
2023$4,558+0.6%
2022$4,530+3.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$158,500

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 6351, Page 194Recorded10/8/2020

Property Sale

Sale
$119,900

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 5345, Page 299Recorded7/23/2015

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 4748, Page 256

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4329, Page 269

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3184, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1950