Skip to content

265 Nassau AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1950

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Jun 12, 2019

Property Information

Block27
Lot34
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
27%
Improvement Value:$78,900
73%
Total Assessment$107,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,743+0.1%
2024$4,739+3.9%
2023$4,562+0.6%
2022$4,534+3.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 6109, Page 294Recorded6/24/2019

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 5465, Page 214Recorded5/10/2016

Property Sale

Sale
$40,500

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 5318, Page 261Recorded5/14/2015

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4447, Page 328

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4081, Page 53

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2528, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1950