Skip to content

316 Greenwich AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block28
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
29%
Improvement Value:$70,000
71%
Total Assessment$98,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,352+0.1%
2024$4,348+3.9%
2023$4,185+5.1%
2022$3,983+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940