Skip to content

336 Greenwich AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block28
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
30%
Improvement Value:$67,400
70%
Total Assessment$96,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,237+0.1%
2024$4,233+3.9%
2023$4,075+0.6%
2022$4,050+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,152DeedBook 7091, Page 312Recorded11/12/2024

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,152DeedBook 6742, Page 231Recorded9/8/2022

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 4718, Page 16

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4090, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1950